organizacja warsztatów, szkoleń, audyty stron www
Uniwersytet Śląski Dzieci
Współpraca w przygotowaniu materiałów multimedialnych dla SIS Catalyst w Wielkiej Brytanii. Wspólne przedsięwzięcie miało na celu promowanie dobrych praktyk wśród słuchaczy Uniwersytetów Dzieci zrzeszonych w SIS Catalyst. Film „Maryśka” przygotowano na przełomie maja i czerwca 2014 roku.
Materiały multimedialne dostępne w cyberprzestrzeni:
Główne założenia merytoryczne SIS Catalyst
Wspólny projektu studentów Uniwersytetu Śląskiego Dzieci w ramach działań SIS Catalyst
Delegacja Uniwersytetu Hawajskiego w Uniwersytecie Śląskim
W październiku 2013 roku gościła delegacja Uniwersytetu Hawajskiego w Uniwersytecie Śląskim na zaproszenie Uniwersytetu Śląskiego Dzieci. Z tej okazji zorganizowane zostały liczne wykłady, seminaria, oraz zabawy propagujące kulturę dalekich wysp. Do działań promujących tradycje oraz barwną kulturę wysp hawajskich dołączył się Wydział Filologiczny, Instytut Języków Romańskich i Translatoryki, organizując wykład otwarty „University and community, education and culture”, który prowadziła dr Izabela Mrochen, z Zakładu Językoznawstwa Stosowanego i Translatoryki.
Ciekawe prezentacje mutlimedialne oraz referaty przedstawili dr David Sing z Uniwersytetu Hawajskiego w Hilo oraz Tricia Jenkins MBE z Uniwersytetu w Liverpoolu. Wykład otwarty odbył się 18 października 2013 roku w budynku Neofilologii w Sosnowcu.
Wyjazd naukowo-integracyjny do Zawoi
Z myślą o połączeniu wypoczynku i nauki, kolegium UŚD zorganizowało wyjazd do Zwoi w sierpniu 2013 roku. Zajęcia rekreacyjno-edukacyjne obejmowały naukę języka angielskiego oraz pierwsze próby reżyserii i przygotowanie scenariusza do filmu. Ponadto uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z historią kina.
W trakcie zajęć z języka angielskiego słuchacze zapoznali się z symbolami fonetycznymi, które utrwalano poprzez opracowanie prac plastycznych. Wykonanie pracy obejmowało wybór symbolu fonetycznego dowolną techniką (wykorzystano plastelinę, muszelki, kamyczki, ziarna ryżu, guziki) tak aby osoby z dysfunkcją wzroku miały możliwość zapoznania się z kształtem symbolu poprzez dotyk. Ćwiczenia przeprowadziła dr Izabela Mrochen.
Pozostali słuchacze UŚD zostali zaproszeni do udziału w konkursie „Audiodeskrypcja w zapisie fonetycznym”. W tym celu ogłoszono konkurs, w którym zaprezentowano bardzo ciekawe prace. Inicjatorem konkursu była dr Izabela Mrochen.
